Biblioteka wiedzy > Co zrobić z OPAKOWANIAMI po niebezpiecznych produktach?

Co zrobić z OPAKOWANIAMI po niebezpiecznych produktach?

Przeterminowane leki, opakowania po dezodorantach w aerozolach, resztki farb, rozpuszczalników, oleje samochodowe – powinny trafić w odpowiednie miejsce. Nie można ich tak po prostu wyrzucić do śmieci!

 

Wielkie awarie i wyciek ropy

Czy 90 tys. km to dużo? Spójrzcie na mapę Europy. Taką powierzchnię ma Portugalia. Teraz wyobraźcie sobie, że przenosimy ją do Afryki w okolice Nigerii. Dokładnie będzie to Zatoka Gwinejska. Według naukowców skala zanieczyszczeń ropą naftową w tym rejonie ma wielkość Portugalii!  Największy wyciek nastąpił kilka lat temu. Z platformy należącej do jednego z koncernów paliwa wylało się do morza ok. 40 tys. baryłek gęstej mazi (1 baryłka to ok. 159 litrów). Trzydzieści lat wcześniej doszło do wybuchu na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej. Awarię udało się naprawić dopiero po 9 miesiącach! Do wody dostało się ponad 3 mln baryłek ropy. Trzy razy więcej gęstej mazi wypuszczono do morza w 1991 r. specjalnie! Było to w czasie wojny w Zatoce Perskiej. Aby ropa nie trafiła w ręce Amerykanów, wojska irackie odkręciły zawory wszystkich tankowców. 

 

Czego nie wolno tak po prostu wyrzucać?

Tabletki i syropy Lekarstwa to związki chemiczne.

Mogą zawierać toksyczne, czyli trujące substancje. W odpowiednich dawkach i na niektóre choroby – pomagają. Natomiast spożyte w nadmiarze lub wyrzucone w nieodpowiednie miejsce – szkodzą. Jeśli leki trafią na wysypisko, zawarte w nich substancje chemiczne przedostaną się do ziemi i wód podziemnych.

Będą tam przebywać przez dłuższy czas i zatrują środowisko. Podobnie szkodliwe jest wrzucanie niepotrzebnych lekarstw do toalety. Oczyszczalnie ścieków nie mają odpowiednich urządzeń do ich unieszkodliwiania. Przeterminowane leki muszą trafić do firmy, która je przetworzy na niegroźne odpady. Dokładnie będzie to spalanie w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza. Wyrzucaj przeterminowane leki do specjalnych pojemników. Znajdziesz je w aptekach, Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) oraz czasami na osiedlu – w Lublinie np. stoją pojemniki w biało-czerwone pasy, do których można wrzucać odpady niebezpieczne, także leki.

Czy opakowania po lekach także są groźne? Tylko wtedy, gdy została w nich resztka substancji. Kartonowe pudełka wrzucaj do pojemnika na papier, puste butelki po syropie – do szkła, a listek po tabletkach – do plastiku. Zostanie wykorzystany na paliwo alternatywne.

 

Oleje samochodowe

Niebezpieczne są zarówno farby, lakiery, jak i oleje. Dlatego ich resztki powinny trafić do odpowiednich miejsc. Można oddać je do sklepu – jeśli prowadzi zbiórkę. Można też zawieźć je do PSZOK-ów lub wrzucić do pojemnika na odpady niebezpieczne, jeśli takie są na osiedlu.

 

Farby

Wyobraź sobie wielkie miasto widziane z góry. Wśród gęstej zabudowy domów umieść wielką puszkę z farbą. Substancja, która się z niej wyleje, zatruje rzekę… W ten sposób organizacja ekologiczna WWF przedstawia problem nieodpowiedzialnego wyrzucania toksycznych odpadów (plakat też znajdziecie w sieci – wpisz „plakat farba WWF”). Puszka farby może zanieczyścić nawet całe jezioro!

Z czego składa się farba? Z pigmentu, czyli barwnika, ze sztucznych rozpuszczalników oraz wypełniaczy, m.in.: spoiw (kiedyś były to substancje naturalne, np. żółtko kurzego jaja, teraz to chemia). Przed każdym malowaniem warto zastanowić się, ile litrów farby będzie nam potrzebne i kupić w sklepie odpowiednią ilość. Jeśli zostanie resztka w puszce, to starajmy się ją wykorzystać, np. malując ścianę w piwnicy. Można też oddać sąsiadowi albo innym znajomym.

Resztek farb nie wolno wylewać do zlewu ani wyrzucać na śmietnik. Jeśli dostaną się do wód gruntowych, będą stanowić duże zagrożenie dla środowiska. 

 

Opakowania po areozolach

Najlepiej byłoby ich nie kupować. Jeśli trafią na wysypisko lub do lasu, mogą stanowić zagrożenie. Gdy słońce rozgrzeje puszkę – spray wybuchnie. Kiedy pojemnik się rozszczelni i substancja wycieknie – skazi środowisko. Gdy zostanie w nieodpowiednim miejscu, będzie się rozkładać kilkadziesiąt lat. Dlatego puste pojemniki po dezodorantach, lakierach i innych produktach w sprayu wyrzucaj razem z odpadami metalowymi. Jeśli nie ma pod domem wydzielonego kontenera, to wrzucaj je do plastiku lub frakcji suchej. Nie rób dziur w pojemnikach! Jednak dobrze byłoby byś oddzielił elementy z innych materiałów, np. plastikową końcówkę. 

 

Pamiętaj! Stan środowiska zależy także od Ciebie!

Wystarczy 1 litr (4 szklanki) zużytego oleju silnikowego, który dostanie się do rzeki, by zanieczyścić nawet milion litrów wody. To więcej niż objętość dużego jeziora. Dlatego ważne jest, by produkty niebezpieczne trafiały w odpowiednie miejsce. Szczególną uwagę trzeba zwracać na:

- przeterminowane leki,

- dezodoranty w aerozolach,

- resztki farb, rozpuszczalników,

- oleje samochodowe,

- środki do konserwacji aut itp.

 

To są smutne skutki skażenia środowiska ropą

- zatruta woda

- śmierć tysięcy ptaków i ssaków morskich