Biblioteka wiedzy > EKOLOGICZNI DETEKTYWI

EKOLOGICZNI DETEKTYWI

Zakupy nie muszą być nudne! Możesz podczas nich zamienić się w prawdziwego detektywa! Akcja Twoich przygód mogłaby się zacząć na przykład od prośby mamy: – Kup jogurt naturalny do surówki na obiad. Co dalej? Bierzesz torbę na zakupy oraz pieniądze i wyruszasz. W osiedlowym sklepiku natkniesz się na 2–3 rodzaje jogurtów naturalnych, zaś w markecie bedzie ich kilka półek. Czym kierować się przy wyborze?

 

1. Sprawdź, gdzie wyprodukowano towar Najlepiej wybierać firmy polskie, mające zakład w najbliższej okolicy. Kupując rzeczy od lokalnych producentów, ograniczamy szkodliwy wpływ spalin na środowisko. Przecież z daleka towar trzeba wieźć dłużej, a więc zużyć więcej paliwa. Na każdym opakowaniu umieszczony jest kod kreskowy. Jeśli zaczyna się od cyfr 590, to znaczy, że towar jest krajowy. Na opakowaniu powinien być także napis „wyprodukowano w Polsce” lub „wyprodukowano w UE”. Po tym pierwszym teście w markecie okazało się, że nadal masz kilka jogurtów do wyboru…

 

2. Obejrzyj towar pod kątem ilości ci, które razem z nim kupisz Część towarów, oprócz plastikowego, ma jeszcze tekturowe opakowanie czy folię. Te zewnętrzne „ubranka” od razu trafiają do kosza, więc po co je kupować?

 

3. Rozszyfruj znaki umieszczone na opakowaniu Dla niektórych firm ważniejsze są zyski niż ochrona środowiska. Dlatego warto nagradzać tych, co o przyrodę i swoich pracowników dbają – kupując ich towary. Jak je odróżnić? Detektywi, do dzieła!