Biblioteka wiedzy > KARTONY ZGNIATASZ? Wymiatasz

KARTONY ZGNIATASZ? Wymiatasz

Ze zużytych kartoników po napojach mogą powstać niesamowite rzeczy. Jest jeden warunek – muszą trafić do odpowiedniego pojemnika.

 

Od kiedy mleko mieszka w kartonie?

W 1929 r. powstała pierwsza specjalna fabryka do wyrobu kartonowych opakowań na mleko. Dzisiaj każdy zna opakowania typu tetrapak. Charakterystyczny kartonik został wyprodukowany dopiero w 1951 r. Dziesięć lat później opatentowano sterylną wersję opakowania. Co się zmieniło? Dodano aluminiową warstwę wewnątrz pudełka i wprowadzono nowatorską technologię obróbki termicznej UHT. Dzięki temu można przechowywać mleko i inne produkty przez dłuższy czas. Nie wymagają one ciągłego chłodzenia w lodówce ani konserwantów. W 1989 roku Instytut Technologii Żywności w Stanach Zjednoczonych uznał aseptyczne (odkażone) opakowanie kartonowe za jeden z największych wynalazków przemysłu spożywczego w XX wieku.

 

Twój słowniczek

TETRAPAK – jednorazowe, kartonowe opakowanie do mleka, napojów i innych płynów; wykonane jest z tak zwanej taśmy kartonowej powlekanej od wewnątrz folią termoplastyczną.

 

OBRÓBKA TERMICZNA – obróbka cieplna produktów spożywczych; może to być na przykład gotowanie.

 

Od kiedy kartoników używamy w Polsce?

W roku 1989 pierwsza maszyna napełniająco-pakująca tetrapaki trafiła do Polski. Zamówiła ją firma Hortex. Od tamtej pory kartonowe opakowania zdominowały półki w naszych sklepach. Do ich zakupu przyznaje się blisko 95 proc. ludzi. W charakterystycznych kartonikach możemy obecnie dostać nie tylko mleko i soki, ale także zupy, przeciery pomidorowe, sery oraz warzywa konserwowe, jak groszek, fasolka czy kukurydza.

Gdzie i jak wyrzucać kartoniki po napojach? Zużyte kartony po napojach wrzucaj do kontenerów na plastik i metal lub do specjalnie oznakowanych kontenerów przeznaczonych do zbierania wszystkich surowców wtórnych.

 

Pamiętaj, że do recyklingu nadają się tylko czyste, suche i niezatłuszczone odpady opakowaniowe. Opłucz kartoniki przed ich wyrzuceniem i wysusz je. Zgniataj zużyte kartony po mleku, sokach i innych napojach. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w pojemnikach i będzie można rzadziej je opróżniać.

 

Zgniataj zużyte kartony po mleku, sokach i innych napojach. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce w pojemnikach i będzie można rzadziej je opróżniać.

 

Z czego składa się kartonik?

Na pewno zdarzyło Ci się wylać wodę na kartkę czy książkę. Wiesz zatem, że szybko przemakają. A producenci zachwalają, że kartonowe opakowania składają się w ok. 75 proc. z papieru. Jak to możliwe, że można w nich przechowywać napoje? Kartoniki nie przeciekają, ponieważ wyścielone są od wewnątrz warstwą polietylenu. To rodzaj plastiku i aluminiowej folii. Warstwa folii jest cieńsza od ludzkiego włosa, a jej waga w opakowaniu nie przekracza 1,5 g. To kilkakrotnie mniej niż ilość aluminium potrzebna do produkcji kapsli i nakrętek do butelek. Jednak właśnie z powodu tych dodatków zużyte opakowania wrzucamy do pojemników na plastik. Choć tak naprawdę odzyskuje się głównie celulozę. Jej długie włókna są cenne dla papierni. W Polsce korzystają z nich m.in. zakłady w Świeciu, Tychach i Wadowicach. 

 

Jak przerabia się zużyte opakowania po napojach? Wyobraź sobie pocięte kartoniki po napojach wrzucone na przykład do pralki. Pod wpływem wody i wirowania z opakowania uwalnia się celuloza. Trafia do beczki i na sitach jest odcedzana. Na koniec wystarczy ją wysuszyć. Celuloza pochodząca z recyklingu kartoników używana jest do produkcji tektury falistej, z której powstają m.in. różnego rodzaju pudła. Może się zdarzyć, że opakowanie po napoju, które wrzucisz do pojemnika na odpady zmieszane lub plastik, wróci do Ciebie jako fragment pudełka, w który zapakowano Twoje nowe buty :) Natomiast z reszty zużytych, rozdrobnionych kartoników produkuje się płyty wiórowe, używane np. w budownictwie. 

Dlaczego zgniatanie jest ważne? Najważniejsze w recyklingu opakowań po napojach jest ich zgniatanie. Dlaczego? Pusty kartonik po mleku czy soczku ma 4 cm grubości. Po zgnieceniu ok. 1–2 mm. Jeśli każdy z uczniów Twojej klasy poświęci kilka sekund na zgniecenie pudełeczka, ilość śmieci naprawdę się sporo zmniejszy! Nie będą wysypywały się z koszy. Zgniataj więc zawsze kartoniki przed ich wyrzuceniem! 

 

Jak z kartoników powstaje coś nowego?

1. Z pojemników na plastik czy frakcję suchą śmieci trafiają do sortowni odpadów. Tam kartoniki oddzielane są od innych opakowań plastikowych, zgniatane i zawijane w ogromne rolki.

2. Kolejny etap ich podróży to firma zajmująca się odzyskiwaniem surowców.

3. Jak już wiesz, z opakowań po napojach można wydobyć celulozę, a więc surowiec przydatny do produkcji papieru i tektury.

4. Z kolei folia aluminiowa i polietylen mogą być wykorzystane do zrobienia płyt wiórowych, a w połączeniu z innymi składnikami także do mebli ogrodowych, pojemników na odpady, uchwytów do narzędzi domowych itp.