Biblioteka wiedzy > Papierowe lasy

Papierowe lasy

Aby powstała kartka papieru, drzewo musi rosnąć co najmniej 8 lat.  Ścina się je w minutę. Co możemy zrobić, by nie niszczyć drzew?    

 

Jak wynaleziono papier? 

Zupełnie przypadkiem. Było to  w Chinach ponad dwa tysiące lat  temu. Zaczęło się od jedwabnych  płócien. Zanim powstało z nich  ubranie, trzeba je było uprać.  Włókna kładło się na drewnianych  matach, polewało wodą i ubijało  kijami. Po takim „praniu” na drewnie  zostawał osad. Zauważono, że po  wyschnięciu nadawał się on do  pisania! Pierwsza papiernia  w Europie powstała w Hiszpanii  w połowie XII wieku. Do Polski  wynalazek dotarł 300 lat później. 

 

Z których roślin wytwarza się  papier dziś? 

Do produkcji papieru w fabrykach  używa się: włókien  roślinnych z drzew (m.in. jodła,  sosna, topola), roślin jednorocznych  (np. słoma zbóż, trzcina, len) oraz  surowców wtórnych (makulatura  i zniszczone tkaniny).

 

 Jaką drogę musi przejść drzewo,  by stać się kartką papieru? 

Jeśli papier powstaje z drzew, to jego  produkcja zaczyna się w lesie.  Drzewo rośnie co najmniej 8 lat.  Po ścięciu trafia do tartaku  i zostaje przerobione na deski.  Te jadą do papierni. Zostają tam  pocięte na drobne kawałki. Wióry są  gotowane, aż powstanie z nich  papka. Następnie na specjalnych  sitach odsącza się z niej wodę.  Ostatni etap to prasowanie. Walce  tworzą suchą wstęgę, która zostaje  zwinięta w belę papieru.  Z jednego drzewa można  wyprodukować 8500 kartek papieru.  8500 arkuszy papieru nie daje jednak  tlenu, cienia, pożywienia,  ani nie pozwala na  zbudowanie domu.   

 

Jak nie marnować papieru? 

Wykorzystuj zeszyty  do końca 

Jeśli skończył się  przedmiot lub rok  szkolny, a w zeszycie  zostały czyste kartki,  możesz tam robić  notatki. 

 

Nie wyrzucaj zadrukowanych  z jednej strony kartek 

Poproś rodziców, by przynosili  z pracy zadrukowane z jednej  strony, niepotrzebne im kartki.  Będziesz mógł ich używać,  drukując „na brudno” lub do  robienia notatek. 

 

Nie drukuj, jeśli  nie musisz

Po pierwsze  – drukarka to nie  zabawka. Po drugie  – przed drukowaniem  zastanów się dwa  razy, czy na pewno  ten wydruk jest Ci  potrzebny. 

 

Podręczniki odkupuj od  starszych kolegów

Jeśli to oczywiście  możliwe. Ćwiczeń  powtórnie raczej nie  da się wykorzystać, ale  czytanki jak najbardziej  mogą mieć kilku  właścicieli.

 

Książki i gazety,  których już nie czytasz,  oddaj znajomym 

Możesz też spytać  w bibliotece, czy tam się  nie przydadzą.

 

Podczas zakupów wybieraj  produkty bez dodatkowych  opakowań 

Czasami opakowania  (dodatkowe tektury, folie,  sreberka) zajmują więcej  miejsca niż sam produkt. 

 

Segreguj odpady 

Papiery wrzucaj do  odpowiedniego  pojemnika. 

 

Nie wyrzucaj torebek  po prezentach

Możesz je wykorzystać  ponownie. 

 

Co się dzieje w papierni? 

1. Kartki zebrane w wyniku segregacji odpadów łączone  (prasowane) są w belki. W ten  sposób łatwiej jest przewieźć  makulaturę do zakładu przetwórczego. 

 

2. Teraz kąpiel. Belki wrzucane są  do basenu. Wielkie papierowe zbitki  rozpadają się. Łączące je druty  opadają na dno basenu. Później  wyłapie je specjalny elektromagnes;  trafią do huty i zostaną przerobione  na nowe rzeczy, np. na metalowe  krzesło. Kartki dzielą się  w wodzie na drobniutkie cząstki.

 

3. Włókna celulozowe, z których robi  się papier, mają kilka milimetrów  długości. Z tych najbardziej  wytrzymałych robi się książki czy  eleganckie katalogi. Z każdym  kolejnym użyciem włókna pękają.  Stają się coraz cieńsze i krótsze.  Dlatego w firmach przerabiających  makulaturę przy basenie  zamontowane są sita o różnej  wielkości oczek. Pierwsze filtry  zatrzymują najdłuższe włókna.  Kolejne, coraz gęstsze, te  drobniejsze (powstanie z nich np.  szary papier toaletowy lub wytłoczki  do jajek). Najkrótsze, których nie da  się zatrzymać – zjedzą bakterie. 

 

Pomocy! Ktoś wrzucił gazetę do zwykłego kosza! 

Potem trafiły tam resztki z obiadu  albo żwirek z kociej kuwety. Czy takie  zabrudzone kartki nadają się do  recyklingu? Nie, gdyby trafiły do  przetwórni, nie rozpadną się w wodzie  (przez tłuszcz i inne zanieczyszczenia).  Zapchają filtry.  Jeśli nie będziemy wykorzystywać  kilkakrotnie papieru, to następne  pokolenia mogą znać lasy tylko ze  zdjęć. 

 

Czy wiesz, że… 

• Pierwsza papiernia na ziemiach  polskich powstała w Prądniku  Czerwonym pod Krakowem pod  koniec XV w. 

• Najstarszą polską papiernią,  która cały czas pracuje, jest zakład  w Konstancinie-Jeziornie koło  Warszawy (założony został w 1774 r.).  Obecnie wyrabia się tam już tylko  papier do kontaktu z żywnością. 

• W Dusznikach-Zdroju,  w siedemnastowiecznym młynie,  mieści się Muzeum Papiernictwa.  To jedyny w Polsce obiekt tego typu,  który działa do dziś. Można tam  zobaczyć najróżniejsze rodzaje  papieru, a także poznać metody  ich wytwarzania.   

 

Możesz być ratownikiem drzew!  Spróbuj policzyć, ile kartek papieru  dziś miałeś w ręce. Zeszyty, książki,  ulotki reklamowe, papier  prezentowy…  Na wyprodukowanie tony papieru  (ponad 10 tys. kartek formatu A4)  trzeba ściąć ok. 17 drzew. Możesz  uratować jedno z nich, oddając do  skupu stos makulatury swojego  wzrostu.