Biblioteka wiedzy > Pożyteczna czynność - zgniatanie

Pożyteczna czynność - zgniatanie

Puste opakowanie. Postaraj się, by zajęło w specjalnym pojemniku na odpady niewiele miejsca i by jak najmniej szkodziło.

 

- Mamo, jadę na trening karate. Będę wracał koło sklepu. Może czegoś potrzebujesz?

– A naprawiłeś koszyk przy rowerze?

– Tak.

– W takim razie możesz zrobić większe zakupy. Zaraz przygotuję listę. Weź też butelki i kartony do skupu.

 

Czy nic Cię nie dziwi w tym dialogu? Tak, brzmi zbyt idealnie... Młody człowiek, którego rodzice nie odwożą wszędzie samochodem – to się zdarza. Jednak skup butelek i kartonów po napojach? O takie rzeczy, niestety, w Polsce się jeszcze nie dba. 

 

Jak za granicą od nas radzą sobie z odpadami?

Pieniądze za puste opakowania

 

W innych krajach nauczono się wykorzystywać powtórnie te sztuczne tworzywa. Przy sprzedaży pobierana jest opłata (jak u nas za niektóre butelki szklane). Kiedy napój zostanie wypity, opakowanie można zwrócić do punktu skupu. Zwykle takie placówki znajdują się w sklepie lub obok niego. Niewielu wyrzuca puste pojemniki do kosza, skoro może dostać za nie pieniądze. 

 

Puste opakowania jako waluta

W Indonezji działa klinika, w której lekarze od biednych pacjentów nie biorą gotówki, tylko śmieci. Potem je sprzedają. To korzystne nie tylko dla ludzi, ale i środowiska. W okolicy przestały pojawiać się dzikie wysypiska śmieci.

 

 Nie bądź bezmyślny, segreguj śmieci!

W Polsce nie ma kaucji na plastikowe opakowania. Puste butelki i kartony po napojach powinny trafiać do odpowiednich pojemników do segregacji odpadów. Niestety, wyrzucone plastikowe opakowania walają się u nas wszędzie... Głównym powodem tej sytuacji jest wygodnictwo i bezmyślność ludzi. Nie bądź głupi – wyrzucaj plastik
do odpowiednich pojemników!

W niektórych miastach są automaty do zbierania butelek, ustawione w supermarketach. Wkłada się do nich puste opakowania, a specjalna maszyna je zgniata. Potem plastik trafia do firmy zajmującej się recyklingiem. Klient zaś dostaje kupony z punktami, które może wymienić na gadżety. Jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego urządzenia, to pozostaje zgniatanie niepotrzebnej butelki, puszki, a także kartonów – nogą. Niektórzy twierdzą, że to świetny sposób na rozładowanie stresu :)

 

Zgniataj kartony i butelki!

To dobra metoda na zmniejszenie powierzchni, zajmowanej przez puste opakowanie. Jeśli odkręcisz butelkę, zgnieciesz ją i ponownie zakręcisz by nie wróciła do pierwotnego kształtu – zmniejszysz ją więcej niż o połowę. Śmieciarka będzie przyjeżdżać po Twoje śmieci rzadziej, pod Twoim domem będzie mniej spalin. Specjalne urządzenie do zgniatania puszek i plastikowych butelek kosztuje ponad 100 zł. Chyba lepiej poświęcić chwilę i popracować nóżką, prawda? Efekt będzie ten sam.

 

Zanim kupisz – pomyśl!

Najlepiej by było, gdyby wszystkie przedmioty bardzo trwałe i nie psuły się przez długie lata. Jeśli zaś nastąpiłaby awaria, to można by ją było naprawić. Sprzedawcy nie wciskaliby ludziom zbędnych towarów w promocjach i nie pakowali wszystkiego w folię. Klienci zaś robiliby świadome zakupy... Zanim tak jednak będzie, wystarczy, że – robiąc zakupy – będziesz myślał! Potrzebujesz mniej rzeczy niż Ci się wydaje. Pomyśl, ile masz rzeczy, których w ogóle nie używasz lub użyłeś ich tylko przez chwilę? Zabawki, kosmetyki, ubrania, gadżety elektroniczne, sprzęt sportowy, płyty... Pamiętaj, że moda na kupowanie nakręcana jest przez producentów, którzy na tym zarabiają. Nie daj się wkręcić! 

 

To tylko wymówka… Nie korzystaj z niej!

– Kartony po napojach to też plastik? Nie wiedziałem.

– Chciałbym segregować, ale nie mam pojemnika pod domem.

– Nie było w parku kosza, więc co miałem zrobić? Nosić tę pustą butelkę?

– Przyniosłem butelki do pojemnika, ale było tam tak dużo opakowań, że moje się już nie zmieściły. Położyłem je obok, a że potem wiatr je rozrzucił, to nie moja wina...