Biblioteka wiedzy > Podróż szklanej butelki

Podróż szklanej butelki

1. Ciężarówka wiezie zawartość pojemnika do segregacji.

2. W zakładzie uzdatniania stłuczki szklanej każdy samochód wjeżdża na wagę.

3. Ciężarówka wysypuje materiał na terenie magazynu surowca.

4. Odpady przewożone są ładowarką (koparka z szeroką łyżką z przodu) do koszy zsypowych. Maszyna ma podjazd, aby mogła dotrzeć na odpowiednią wysokość.

5. Ładowarka wrzuca ładunek do dziury w ścianie, przypominającej wielkie okno bez szyby.

6. Stłuczka powoli (otwór się zwęża) wysypuje się na taśmociąg.

7. W kabinie wstępnego oczyszczania znajduje się taśma, którą transportowany jest odpad szklany. Pracujący tam ludzie dokonują wstępnej selekcji. Wyciągają ceramiczne kubki, talerze, plastikowe butelki, reklamówki i inne odpady, które zostały wcześniej wrzucone do pojemników na szkło przez ludzi nieuważnych lub nieznających zasad recyklingu.

8. Po pierwszej ręcznej selekcji, materiał jedzie na taśmociągu w dalszą drogę. Trafia na sita, kruszarkę i do osuszacza.

9. Specjalny magnes wybiera metale (puszki, zakrętki od słoików).

10. Kolejna maszyna wyrzuca aluminium, czyli zakrętki albo blaszki, które były na szyjkach butelek.

11. Najważniejszymi urządzeniami w zakładzie są sortery optoelektroniczne. Jak działają? Komputer otrzymuje obraz z kamery i analizuje każdą drobinę, która pojawia się na specjalnie podświetlonej szybie. Gdy zauważy niepotrzebny element – nawet tak mały, jak ziarnko ryżu – uruchamia dmuchawki. Te wyrzucają zanieczyszczenia ze stłuczki na inną taśmę, która transportuje je do boksu na zewnątrz budynku. W ten sposób stłuczka jest też dzielona na kolory.

• Produkt po całym procesie selekcji i segregacji oraz kilku sorterach trafia jeszcze do laboratorium.
• Zaakceptowane do dalszej drogi szkło jedzie do huty. Stłuczka zostaje dosypana do zestawu szklarskiego. Powstają z tego nowe butelki czy słoiki!

 

Do pojemników przeznaczonych na stłuczkę szklaną wrzucaj tylko butelki i słoiki, czyli szkło opakowaniowe! Inne rodzaje szkła oraz zanieczyszczenia (zwłaszcza ceramika, porcelana i kamienie) powodują duże problemy w zakładach przerabiających surowce, a też i później w hutach szkła.

 

Wybieraj opakowania zwrotne

Szacuje się, że jest to ok. 500–600 tys. ton szklanych opakowań rocznie. W tym czasie produkuje się ponad milion opakowań. Co dzieje się z drugą połową butelek i słoików? Trafiają do zwykłego kosza, a dalej często na wysypisko śmieci. Albo do lasu... Dlatego jeśli masz wybór – wybieraj napoje w butelkach zwrotnych. Na wycieczki zabieraj ze sobą reklamówki i zbierz kilka wyrzuconych przez śmieciarzy opakowań. Wyrzuć je do odpowiedniego pojemnika pod domem. A butelkę z kaucją zanieś do sklepu – dostaniesz drobny zwrot kosztów.

 

Segreguj, segreguj, segreguj!
Jeśli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić opakowanie, to zadzwoń i zapytaj lub zajrzyj na stronę internetową firmy, która odbiera odpady w Twojej okolicy. Ułatwisz w ten sposób pracę innym ludziom.

 

Nie musisz myć opakowań
Resztki spleśniałego dżemu czy starego majonezu wybierz łyżeczką. Jednak nie szoruj słoików do czysta! Marnujesz w ten sposób wodę. Stłuczka przez pewien czas leżakuje w magazynie, więc następuje biodegradacja drobnych zanieczyszczeń, które tam zostały.

 

Butelki po substancjach toksycznych (np. rozpuszczalnikach) zanieś tam, gdzie zbierane są opakowania po środkach niebezpiecznych Najprościej do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (adres znajdziesz na stronie urzędu swojego miasta lub gminy). Przeterminowane syropy i inne leki w butelkach są niebezpieczne dla środowiska, dlatego zanieś je do apteki lub do PSZOK-u.