Biblioteka wiedzy > Robiąc zakupy, pamiętaj o 5 zasadach

Robiąc zakupy, pamiętaj o 5 zasadach

 

Zrób listę potrzebnych rzeczy!

Każdą wyprawę do sklepu zaplanuj. Pomyśl, czy wszystko musisz kupić? Na przykład klej – najpierw sprawdź, czy stary już się skończył. Zamierzasz przesadzać rośliny? A może zrobisz doniczkę z niepotrzebnych butelek plastikowych?

 

Zabierz własną torbę!

Najlepsza jest materiałowa, bo mieści się w kieszeni. Możesz ją nawet sam zrobić, np. ze starych koszulek czy kurtki.

Nie kupuj byle czego! Wybierz rzeczy wyprodukowane w Polsce, a najlepiej w twoim województwie (mniej spalin podczas transportu).

 

Sprawdź, czy producenci dbają o środowisko!

Jeśli będzie mało informacji na produkcie (patrz na znaki, o których pisaliśmy w poprzednich odcinkach), zajrzyj w domu na stronę internetową producenta. W przypadku rzeczy papierowych (ręczniki, papier toaletowy, przybory szkole)– kupuj te z makulatury.

 

Wybieraj rzeczy jak najmniej opakowane!

Duża ilość odpadów to porażka. Świadczy o tym, że nie starałeś się ich ograniczyć. Nie myślałeś podczas zakupów… Tak, podczas zakupów, bo już wtedy trzeba zacząć eliminować niepotrzebne elementy. Na przykład tekturowe pudełko, które mają niektóre plastikowe i szklane opakowania. Kartonik służy tylko przyciągnięciu wzroku klienta – na papierze można użyć więcej kolorów niż na tubce czy słoiku! Albo styropianowe tacki, na których sprzedawane są owoce. One od razu lądują w koszu. Po co tracić pieniądze i zapełniać pojemniki?