Biblioteka wiedzy > Wybierz szkło!

Wybierz szkło!

Czy wiesz, co dzieje się z pustą butelką po soku, którą wrzuciłeś do specjalnego pojemnika na szkło? Przeczytaj!

1. Wypij…
Chce Ci się pić… Jeśli nie wziąłeś ze sobą bidonu, a do domu nie masz ochoty jeszcze wracać, to najprościej udać się do sklepu. Tam szukaj napojów w szklanej butelce. Dlaczego? Wyprodukowanie i utylizacja opakowania z aluminium lub plastiku to dużo większe obciążenie dla środowiska. Szkło można przerabiać niemal w nieskończoność.

 

2. Poszukaj pojemnika na szkło…
Pustą butelkę wrzuć do odpowiedniego pojemnika. W zależności od systemu, jaki działa w Twojej miejscowości, szkło trafia do wspólnych kontenerów z tak zwaną frakcją suchą albo do oddzielnych, tylko na stłuczkę. Te ostatnie mogą też być dzielone na opakowania białe i kolorowe.

 

3. Wyrzuć…
Zawartość pojemników wywożą firmy, które wygrały przetargi na odbiór odpadów. Jeśli mają warunki, segregują surowce w swoich magazynach. Dzięki temu uzyskają lepszą cenę w skupie – im czystsze, tym droższe. Większość firm jednak nie ma możliwości wstępnej selekcji. Stłuczka jedzie od razu do zakładu odzyskującego i przygotowującego materiał dla huty szkła. Dlaczego nie może trafić tam bezpośrednio z pojemników? Ma zbyt wiele zanieczyszczeń.