Biblioteka wiedzy > Zakręcona sprawa zakrętek

Zakręcona sprawa zakrętek

 

 Jakie jest najlepsze miejsce na plastikowe zakrętki? Pojemnik na plastik!

 

  – Odkręć zakrętkę i zgnieć butelkę przed wyrzuceniem – prosiła za każdym razem mama Piotrka. – Tak, tak – mruczał chłopiec pod nosem – pamiętam o tym. Jednak gdy dochodził do pojemnika na surowce wtórne, często był już myślami na boisku. – Ciekawe, czy Adam będzie mógł teraz wyjść na dwór? – myślał. Przy pojemniku tak się spieszył, że wrzucał butelkę zakręconą. „A co to za różnica?” – tłumaczył się w myślach, ale tylko przez chwilę. Bo już widział na boisku Adama.  

 

Przed świętami w szkole odbyła się zbiórka zakrętek.

Dochód z ich sprzedaży miał być przeznaczony na zakup bud dla psiaków ze schroniska. Piotrek zaniósł całą reklamówkę. Pozdejmował korki ze wszystkich butelek, które były w domu. Zdarzyło mu się również odkręcić trochę z butelek, które wystawały z pojemnika na frakcję suchą.  

 

Nakarm automat butelką!

W trzech lubelskich sklepach stanęły automaty do zbierania plastikowych butelek. – Wielka mi sprawa – powie ktoś. – Pod moim blokiem są pojemniki. Też pożyteczne. Tak, tylko za wrzucenie pustych opakowań do automatu, dostaje się kupon. Potem można go wymienić na nagrody, np. zabawki czy zeszyty. Nic dziwnego, że przed maszyną często są kolejki. A widziałeś kolejki przed pojemnikami na frakcję suchą? Szkoda, że tak nie jest, prawda? Ludzie segregują odpady, kiedy widzą, że ma to sens.  

 

Czy wiesz, że…

 Kilkadziesiąt lat temu butelki z mlekiem były tylko szklane i na dodatek zamykane aluminiowym wieczkiem (podobnie jak teraz jogurty)? Zapytaj rodziców, czy w szkole zbierali kapsle. To był surowiec, który można było ponownie wykorzystać. Jak dzisiaj plastikowe zakrętki. 

 

Tego nie rób!

Najgorsze, co można zrobić, to wyrzucić nakrętki do kosza na odpady zmieszane. Trafią wtedy na wysypisko śmieci i będą się tam rozkładać kilkaset lat. 

 

Tak postępuj!

Firmy recyklingowe przerobią zakrętki na plastikowy granulat. Powstaną z niego np. nowe nakrętki, rury, wiadra czy obudowy komputerów. Warto pamiętać o oddzielaniu zakrętek ze słoików, np. po kawie. Korek jest z innego materiału niż opakowanie. Powinien trafić do pojemnika na plastik.

 

Co zrobić z zakrętek?

Można nie wyrzucać zakrętek, tylko wykorzystać je ponownie. Wpisz w wyszukiwarkę internetową nazwisko: Olga Kostina. Swój drewniany domek ozdobiła kolorowymi korkami. Wygląda imponująco! Na elewację pani Olga wykorzystała ok. 30 tys. zakrętek. Nie masz tyle? JZ mniejszej ilości można zrobić lampę, torbę albo zasłonę wiszącą w drzwiach. Można też przykleić korki do starych mebli ogrodowych. Dzięki temu staną się kolorowe i nowe. Jeśli masz młodsze rodzeństwo, możesz zrobić np. węża lub inne zabawki. tam rozkładać kilkaset lat.

 

Zalety zakrętek

Zakrętki nie ważą tak dużo jak makulatura. Nie tłuką się jak szkło. Nie zajmują dużo miejsca jak butelki plastikowe (a ważą tyle samo). I co najważniejsze – są łatwo dostępne. Jednak czy zbieranie zakrętek ma sens?

 

Czy zbieranie zakrętek ma sens?

W zasadzie – nie… Kilogram zakrętek kosztuje w skupie ok. 60 gr. Na jeden kilogram potrzeba od 300 do 500 zakrętek, zależnie od ich masy. W dużym worku na śmieci mieści się ok. 8 kg zakrętek. Tona surowca to ok. 65 worków o pojemności 120 l. Jedna osoba mocno się napracuje, zanim zarobi na recyklingu. Jeśli jednak za zbieranie weźmie się wielu ludzi, to pojemniki szybko się zapełniają. Zakrętki zbierane są także przez stowarzyszenia, które pieniądze przeznaczają na zakup wózków inwalidzkich. Wtedy jednak potrzeba kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt ton plastiku (kilkanaście milionów zakrętek). Ogólnopolska fundacja, dla której korki zbiera kilka milinów ludzi, kupuje zaledwie jeden wózek rocznie. A korki trzeba zawieźć w konkretne miejsca. Dochodzą zatem koszty przewozu z terenu całego kraju i spaliny, produkowane przez załadowane tiry.

 

Co zrobić, żeby zbieranie zakrętek się przydało?

Wyrzucamy zakrętki do pojemników na plastik. Najdroższy w recyklingu jest transport. Zrób w domu doświadczenie. Pusta plastikowa butelka ma ok. 8 cm szerokości. O ile zmniejszy się jej powierzchnia, jeśli odkręcimy zakrętkę i zgnieciemy butelkę? Aby nie wróciła do poprzedniego kształtu, najlepiej zgniecione opakowanie zakręcić. Dzięki temu więcej pustych opakowań zmieści się w jednym tirze. W przypadku np. butelek po wodzie mineralnej korki zrobione są z tego samego rodzaju plastiku co butelka. Dla maszyny przerabiającej plastik, kształt nie ma znaczenia. Niestety, nie wszystkie zakrętki są z tego samego materiału co opakowanie. Niektóre zakłady przetwórcze nie mają maszyn, które odróżniają rodzaje plastiku. Dlatego wolą, by butelki i korki wrzucać oddzielnie. Zatem najlepiej zapytać w firmie, która odbiera odpady z Waszego domu, co robić z zakrętkami. zrobić